Vishay/Dale RWR81S9090BRRSL
RWR81S9090BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9090BRRSL
Brief Description
RES 909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9090BRRSL.pdf
Availability of RWR81S9090BRRSL
QUANTITY
RWR81S9090BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9090BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S9090BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9090BRRSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S9090BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9090BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S9090BRRSL
MOD PWR INLET MED FILTER 2A PNL datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
SENSOR BOX M12 8 INPUT 8 OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DUOPLUG MKI STD,6 POS, KEYED 4 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 180V 320A SOT227 datasheet.pdf