Vishay/Dale RWR81S90R9BRB12
RWR81S90R9BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S90R9BRB12
Brief Description
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S90R9BRB12.pdf
Availability of RWR81S90R9BRB12
QUANTITY
RWR81S90R9BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S90R9BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S90R9BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S90R9BRB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S90R9BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S90R9BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S90R9BRB12
MOSFET N-CH 55V 19A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH KEY datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS T/H TIN datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf