Vishay/Dale RWR81S90R9BRRSL
RWR81S90R9BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S90R9BRRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S90R9BRRSL.pdf
Availability of RWR81S90R9BRRSL
QUANTITY
RWR81S90R9BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S90R9BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S90R9BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S90R9BRRSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S90R9BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S90R9BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S90R9BRRSL
CONN FFC BOTTOM 17POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
KIT EVAL GREEN HILLS SOFTWARE datasheet.pdf
RES 243 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 3.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
9POS M R/A .318 LC FILT. datasheet.pdf