Vishay/Dale RWR81S90R9FRB12
RWR81S90R9FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S90R9FRB12
Brief Description
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S90R9FRB12.pdf
Availability of RWR81S90R9FRB12
QUANTITY
RWR81S90R9FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S90R9FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S90R9FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S90R9FRB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S90R9FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S90R9FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S90R9FRB12
MOSFET N-CH 25V 40A TDSON-8 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf