Vishay/Dale RWR81S9310FSS73
RWR81S9310FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9310FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9310FSS73.pdf
Availability of RWR81S9310FSS73
QUANTITY
RWR81S9310FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9310FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S9310FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9310FSS73
Related LinksRWR81S9, RWR81S9310FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9310FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S9310FSS73
IC MPU/WATCHDG 15-300MS SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf