Vishay/Dale RWR81S93R1FRRSL
RWR81S93R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S93R1FRRSL
Brief Description
RES 93.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S93R1FRRSL.pdf
Availability of RWR81S93R1FRRSL
QUANTITY
RWR81S93R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S93R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S93R1FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S93R1FRRSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S93R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S93R1FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S93R1FRRSL
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 405MA 2.65 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1 OF 8 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf