Vishay/Dale RWR81S9760FSB12
RWR81S9760FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9760FSB12
Brief Description
RES 976 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9760FSB12.pdf
Availability of RWR81S9760FSB12
QUANTITY
RWR81S9760FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9760FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S9760FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9760FSB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S9760FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9760FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S9760FSB12
FERRITE 6A 50 OHM 1206 SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC34B/AE34G/X datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf