Vishay/Dale RWR81S9R53FSRSL
RWR81S9R53FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9R53FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9R53FSRSL.pdf
Availability of RWR81S9R53FSRSL
QUANTITY
RWR81S9R53FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9R53FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S9R53FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9R53FSRSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S9R53FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9R53FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S9R53FSRSL
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TERMINAL PDU 2.5/4/4AN BL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
TM3686K6R3DEBA datasheet.pdf
762 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf