Vishay/Dale RWR81SR105DSBSL
RWR81SR105DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR105DSBSL
Brief Description
RES 0.105 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR105DSBSL.pdf
Availability of RWR81SR105DSBSL
QUANTITY
RWR81SR105DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR105DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR105DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.105
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR105DSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR105DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR105DSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR105DSBSL
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 36POS VERT datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS UNIV PWR MODULE datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS FEM SOCKET datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CABLE PIN datasheet.pdf