Vishay/Dale RWR81SR127FRBSL
RWR81SR127FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR127FRBSL
Brief Description
RES 0.127 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR127FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR127FRBSL
QUANTITY
RWR81SR127FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR127FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR127FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.127
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR127FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR127FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR127FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR127FRBSL
RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 25 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
SNAP SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 10A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf