Vishay/Dale RWR81SR150FSB12
RWR81SR150FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR150FSB12
Brief Description
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR150FSB12.pdf
Availability of RWR81SR150FSB12
QUANTITY
RWR81SR150FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR150FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR150FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR150FSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR150FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR150FSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR150FSB12
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD5160 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf