Vishay/Dale RWR81SR158FRRSL
RWR81SR158FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR158FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.158 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR158FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR158FRRSL
QUANTITY
RWR81SR158FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR158FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR158FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.158
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR158FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR158FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR158FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR158FRRSL
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 14A LDPAK datasheet.pdf
RES 74.42K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf