Vishay/Dale RWR81SR178FRS70
RWR81SR178FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR178FRS70
Brief Description
RES 0.178 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR178FRS70.pdf
Availability of RWR81SR178FRS70
QUANTITY
RWR81SR178FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR178FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR178FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.178
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR178FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR178FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR178FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR178FRS70
IC COMBO CODEC/FILTER 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 10' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC XMITTER ASK/FSK 433MHZ datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf