Vishay/Dale RWR81SR196FSBSL
RWR81SR196FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR196FSBSL
Brief Description
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR196FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR196FSBSL
QUANTITY
RWR81SR196FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR196FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR196FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.196
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR196FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR196FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR196FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR196FSBSL
CONN TERM BLK 6POS 5MM VERT datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf