Vishay/Dale RWR81SR232FRRSL
RWR81SR232FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR232FRRSL
Brief Description
RES 0.232 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR232FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR232FRRSL
QUANTITY
RWR81SR232FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR232FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR232FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.232
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR232FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR232FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR232FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR232FRRSL
CAP CER 3300PF 50V 0603 datasheet.pdf