Vishay/Dale RWR81SR243FRS70
RWR81SR243FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR243FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR243FRS70.pdf
Availability of RWR81SR243FRS70
QUANTITY
RWR81SR243FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR243FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR243FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR243FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR243FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR243FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR243FRS70
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PANEL datasheet.pdf
BEAD FERRITE 10 OHM 6A 1608 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC70 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 8.5A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 15.24MM datasheet.pdf
RES 487 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf