Vishay/Dale RWR81SR249FRS70
RWR81SR249FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR249FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR249FRS70.pdf
Availability of RWR81SR249FRS70
QUANTITY
RWR81SR249FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR249FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR249FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR249FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR249FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR249FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR249FRS70
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1BAR GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf