Vishay/Dale RWR81SR255FRBSL
RWR81SR255FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR255FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.255 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR255FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR255FRBSL
QUANTITY
RWR81SR255FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR255FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR255FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR255FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR255FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR255FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR255FRBSL
RES 187 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC IR AMBIENT LIGHT SENSOR datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 41POS datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
TONE PROBE KIT STANDARD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HOOK datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC R-6 datasheet.pdf
47UF 35V 5X11 datasheet.pdf