Vishay/Dale RWR81SR274FRB12
RWR81SR274FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR274FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR274FRB12.pdf
Availability of RWR81SR274FRB12
QUANTITY
RWR81SR274FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR274FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR274FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR274FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR274FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR274FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR274FRB12
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE PINS datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf