Vishay/Dale RWR81SR301FSBSL
RWR81SR301FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR301FSBSL
Brief Description
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR301FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR301FSBSL
QUANTITY
RWR81SR301FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR301FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR301FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR301FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR301FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR301FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR301FSBSL
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS MINI-UMNL BLACK datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 800 MOHM datasheet.pdf