Vishay/Dale RWR81SR330FSS73
RWR81SR330FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR330FSS73
Brief Description
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR330FSS73.pdf
Availability of RWR81SR330FSS73
QUANTITY
RWR81SR330FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR330FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR330FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR330FSS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR330FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR330FSS73 Details Description
Related parts for RWR81SR330FSS73
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
TRANSISTOR ESD SGL/DUAL 40-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL REMOVAL STIFFENER 2&3 PAIR datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.720" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 32-SSOP datasheet.pdf
COMBO-D 25C3 SCKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
18000UF 35V 35X40 datasheet.pdf