Vishay/Dale RWR81SR332DRS73
RWR81SR332DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR332DRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.332 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR332DRS73.pdf
Availability of RWR81SR332DRS73
QUANTITY
RWR81SR332DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR332DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR332DRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR332DRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR332DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR332DRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR332DRS73
SWITCH DIP TAPE SEALED 5POS SMD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" GOLD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 50POS datasheet.pdf