Vishay/Dale RWR81SR340FSB12
RWR81SR340FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR340FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR340FSB12.pdf
Availability of RWR81SR340FSB12
QUANTITY
RWR81SR340FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR340FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR340FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR340FSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR340FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR340FSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR340FSB12
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS VRS.375X2.5 SMTH 24" LDS datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEMORY CARD CS1 datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2K TO-220 0.1MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN TERMINAL STRIP .375" 8CIRC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 120POS DR LOW P datasheet.pdf
RES 9.53M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf