Vishay/Dale RWR81SR340FSS70
RWR81SR340FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR340FSS70
Brief Description
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR340FSS70.pdf
Availability of RWR81SR340FSS70
QUANTITY
RWR81SR340FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR340FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR340FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR340FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR340FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR340FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR340FSS70
POLYSWITCH RESET FUSE 0.10A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 0.06 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SBR 60V 20A POWERDI5 datasheet.pdf