Vishay/Dale RWR81SR374FRS70
RWR81SR374FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR374FRS70
Brief Description
RES 0.374 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR374FRS70.pdf
Availability of RWR81SR374FRS70
QUANTITY
RWR81SR374FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR374FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR374FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.374
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR374FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR374FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR374FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR374FRS70
CONN HEADER VERT 10POS .100 TIN datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 100.2MM SQ TO-8 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL CMOS 20-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
16P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf