Vishay/Dale RWR81SR412FRRSL
RWR81SR412FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR412FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.412 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR412FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR412FRRSL
QUANTITY
RWR81SR412FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR412FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR412FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.412
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR412FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR412FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR412FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR412FRRSL
IC OPAMP GP 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 70V 7A TO220AB datasheet.pdf
IC DRV/RCV ECL QUAD DIFF 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 16SO datasheet.pdf
ANT CABLE 3M N ML-N ML 50OHMS datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 18.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf