Vishay/Dale RWR81SR412FSS70
RWR81SR412FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR412FSS70
Brief Description
RES 0.412 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR412FSS70.pdf
Availability of RWR81SR412FSS70
QUANTITY
RWR81SR412FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR412FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR412FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.412
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR412FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR412FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR412FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR412FSS70
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1BIT LEVEL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf