Vishay/Dale RWR81SR432FRS70
RWR81SR432FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR432FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.432 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR432FRS70.pdf
Availability of RWR81SR432FRS70
QUANTITY
RWR81SR432FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR432FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR432FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.432
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR432FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR432FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR432FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR432FRS70
TOOL HAND INSERTION FOR T49 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RF ANT 2.4GHZ SMT PIFA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
16 PT INPUT MODULE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 44POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf