Vishay/Dale RWR81SR453FRS73
RWR81SR453FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR453FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.453 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR453FRS73.pdf
Availability of RWR81SR453FRS73
QUANTITY
RWR81SR453FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR453FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR453FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR453FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR453FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR453FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR453FRS73
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUNCTION GEN 50MHZ DUAL CHANNEL datasheet.pdf
IC PWR MGMT LI-ION SYST 40VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 7.5UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
BOIT MIC ETAN M 7P datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER NON-LAM datasheet.pdf
8MM PRMNT CHRM HYPR GRN 2VDC datasheet.pdf