Vishay/Dale RWR81SR453FRS73
RWR81SR453FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR453FRS73
Brief Description
RES 0.453 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR453FRS73.pdf
Availability of RWR81SR453FRS73
QUANTITY
RWR81SR453FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR453FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR453FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR453FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR453FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR453FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR453FRS73
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 2POS 3' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ATTENUATOR 18 DB DC 18GHZ datasheet.pdf