Vishay/Dale RWR81SR475FSBSL
RWR81SR475FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR475FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR475FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR475FSBSL
QUANTITY
RWR81SR475FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR475FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR475FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR475FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR475FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR475FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR475FSBSL
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 52DB LGBAL 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf
OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD datasheet.pdf