Vishay/Dale RWR81SR475FSBSL
RWR81SR475FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR475FSBSL
Brief Description
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR475FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR475FSBSL
QUANTITY
RWR81SR475FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR475FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR475FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR475FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR475FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR475FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR475FSBSL
IC MPU MPC6XX 266MHZ 255FCCBGA datasheet.pdf
CONN JACK R/A 2-COND SGL CLOSED datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 45POS datasheet.pdf