Vishay/Dale RWR81SR499DSBSL
RWR81SR499DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR499DSBSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR499DSBSL.pdf
Availability of RWR81SR499DSBSL
QUANTITY
RWR81SR499DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR499DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR499DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR499DSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR499DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR499DSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR499DSBSL
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
HAN CRIMP TOOL WITH LOCATOR datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8SOIC datasheet.pdf
RP BKAD2 CRIMP RECPT W/CLN NUT datasheet.pdf
BALUN IPD 50OHM CC1101 FLIPCHIP datasheet.pdf