Vishay/Dale RWR81SR511FPB12
RWR81SR511FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR511FPB12
Brief Description
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR511FPB12.pdf
Availability of RWR81SR511FPB12
QUANTITY
RWR81SR511FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR511FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR511FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR511FPB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR511FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR511FPB12 Details Description
Related parts for RWR81SR511FPB12
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
SEALING PLG SZ22 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED NAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf