Vishay/Dale RWR81SR523BRB12
RWR81SR523BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR523BRB12
Brief Description
RES 0.523 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR523BRB12.pdf
Availability of RWR81SR523BRB12
QUANTITY
RWR81SR523BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR523BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR523BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR523BRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR523BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR523BRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR523BRB12
JUMPER-H1506TR/A3048Y/X 10" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10.5A 12 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf