Vishay/Dale RWR81SR523BRRSL
RWR81SR523BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR523BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.523 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR523BRRSL.pdf
Availability of RWR81SR523BRRSL
QUANTITY
RWR81SR523BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR523BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR523BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR523BRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR523BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR523BRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR523BRRSL
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:1 SMD datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 760 MOHM datasheet.pdf
CONN BAND STRAP FLAT BOOT ADPTR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
4WAY VALVE datasheet.pdf
GDT 75V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf