Vishay/Dale RWR81SR523FSBSL
RWR81SR523FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR523FSBSL
Brief Description
RES 0.523 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR523FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR523FSBSL
QUANTITY
RWR81SR523FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR523FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR523FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR523FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR523FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR523FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR523FSBSL
IC SERIAL SWITCH OCTAL 32SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 300VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 200MA 8.7 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog, PWM Dimming 8-Micro datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf