Vishay/Dale RWR81SR557BRB12
RWR81SR557BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR557BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.557 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR557BRB12.pdf
Availability of RWR81SR557BRB12
QUANTITY
RWR81SR557BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR557BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR557BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.557
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR557BRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR557BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR557BRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR557BRB12
CONN HEADER 9POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 150MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V 21.5W OUT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DC-50GHZ GAAS datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND SILVER 10' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
KEYBOARD 63KEY VANDAL RESIST datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf