Vishay/Dale RWR81SR562FRBSL
RWR81SR562FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR562FRBSL
Brief Description
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR562FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR562FRBSL
QUANTITY
RWR81SR562FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR562FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR562FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR562FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR562FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR562FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR562FRBSL
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 100 OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VARISTOR 10V 10A 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf