Vishay/Dale RWR81SR576FSS70
RWR81SR576FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR576FSS70
Brief Description
RES 0.576 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR576FSS70.pdf
Availability of RWR81SR576FSS70
QUANTITY
RWR81SR576FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR576FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR576FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.576
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR576FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR576FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR576FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR576FSS70
CONN HEADER 2POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
LM 5.08/135/17 BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CIR 55C 55#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf