Vishay/Dale RWR81SR590FSS73
RWR81SR590FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR590FSS73
Brief Description
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR590FSS73.pdf
Availability of RWR81SR590FSS73
QUANTITY
RWR81SR590FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR590FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR590FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR590FSS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR590FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR590FSS73 Details Description
Related parts for RWR81SR590FSS73
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 5A 24V datasheet.pdf