Vishay/Dale RWR81SR619BRBSL
RWR81SR619BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR619BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.619 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR619BRBSL.pdf
Availability of RWR81SR619BRBSL
QUANTITY
RWR81SR619BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR619BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR619BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR619BRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR619BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR619BRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR619BRBSL
MODULE SCR/DIO 42.5A 120VAC PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RACK ADAPTS 19 TO 24" LT GREY 2U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 10.25" datasheet.pdf