Vishay/Dale RWR81SR619BRBSL
RWR81SR619BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR619BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.619 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR619BRBSL.pdf
Availability of RWR81SR619BRBSL
QUANTITY
RWR81SR619BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR619BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR619BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR619BRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR619BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR619BRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR619BRBSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 200SODIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 120 NF 10% 2500VDC RAD datasheet.pdf