Vishay/Dale RWR81SR670FRBSL
RWR81SR670FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR670FRBSL
Brief Description
RES 0.67 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR670FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR670FRBSL
QUANTITY
RWR81SR670FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR670FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR670FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.67
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR670FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR670FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR670FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR670FRBSL
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf