Vishay/Dale RWR81SR698FRBSL
RWR81SR698FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR698FRBSL
Brief Description
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR698FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR698FRBSL
QUANTITY
RWR81SR698FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR698FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR698FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR698FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR698FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR698FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR698FRBSL
FIXED IND 8.2UH 4.7A 24.5 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 50K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PCB HEADER 180 5.08MM 6 POLE datasheet.pdf