Vishay/Dale RWR81SR806FRS70
RWR81SR806FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR806FRS70
Brief Description
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR806FRS70.pdf
Availability of RWR81SR806FRS70
QUANTITY
RWR81SR806FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR806FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR806FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR806FRS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR806FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR806FRS70 Details Description
Related parts for RWR81SR806FRS70
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR10" datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
GROMMET 1.000" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 96POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ VDFPN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 30A 125V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf