Vishay/Dale RWR81SR825FMB12
RWR81SR825FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR825FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR825FMB12.pdf
Availability of RWR81SR825FMB12
QUANTITY
RWR81SR825FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR825FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR825FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR825FMB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR825FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR825FMB12 Details Description
Related parts for RWR81SR825FMB12
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS ANG ENT 5MM PCB datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMP PLENUM 59, 62 datasheet.pdf
SURGE SUP TBU ETH 260MA 850VIMP datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IGBT 650V 8A 62W TO-252 datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf