Vishay/Dale RWR81SR825FSS70
RWR81SR825FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR825FSS70
Brief Description
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR825FSS70.pdf
Availability of RWR81SR825FSS70
QUANTITY
RWR81SR825FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR825FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR825FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR825FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR825FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR825FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR825FSS70
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 266KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC UART FIFO 83B 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 81MAPBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V 4-USP datasheet.pdf