Vishay/Dale RWR81SR866FRB12
RWR81SR866FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR866FRB12
Brief Description
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR866FRB12.pdf
Availability of RWR81SR866FRB12
QUANTITY
RWR81SR866FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR866FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR866FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.866
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR866FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR866FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR866FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR866FRB12
FIXED IND 39MH 100MA 31.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V/2.8V 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf