Vishay/Dale RWR81SR909BRB12
RWR81SR909BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR909BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR909BRB12.pdf
Availability of RWR81SR909BRB12
QUANTITY
RWR81SR909BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR909BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR909BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR909BRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR909BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR909BRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR909BRB12
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE CONDITION DISC TS 3" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TXRX GBIC CWDM APD 1570NM ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LJT 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
4,7UF 450V 10X20MM 105C 3000H datasheet.pdf